NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

czwartek, 25 czerwca 2015

Ikony na Placu Zamkowym


20 czerwca b.r. Ośrodek Wychowawczo - Profilaktyczny „Michael” działający przy parafii Matki Bożej Królowej Aniołów zaakcentował swoją obecność w ramach programu „Europa zmienia Warszawę 2015”. Impreza odbyła się na granicy Placu Zamkowego i Krakowskiego Przedmieścia u stóp wieży kościoła Św. Anny. Sobota była pierwszym dniem wydarzenia, które ma potrwać aż do 26 czerwca . Jednym z partnerów zdarzenia jest Urząd Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawa, a ściślej jego prężnie działający Wydział Sportu, Kultury i Komunikacji Społecznej.


W folderze programowym można przeczytać, iż ta plenerowa impreza ma za zadanie zaprezentować instytucje działające na terenie Warszawy oraz wybrane przez nie projekty korzystające z dofinansowania z funduszy europejskich.


W ramach prezentowania inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki pojawili się więc na Placu Zamkowym uczestnicy pracowni Droga do Piękna działającej od kilku lat pod opiekuńczymi skrzydłami Ośrodka „Michael”. Obecny był dyrektor Ośrodka ksiądz Marek Posełkiewicz oraz założycielka bemowskiej szkoły pisania ikon Małgorzata Szewczuk, a także instruktor ikonopisania Katarzyna Martynuska.


Wydarzenie stało się okazją, by szerokiemu (chociaż przypadkowemu) gronu odbiorców zaprezentować zawiłości sztuki pisania ikon. Prelegenci w przystępny sposób przekazali podstawy teologii ikony, jej duchowości i symboliki, a także fakty historyczne powiązane tematycznie z ikoną. Można było także usłyszeć szczegóły tworzenia przedstawień zaczynając od przygotowania podobrazia, opracowania i przenoszenia na nie szkicu, poprzez sposoby powstawania farb i ich nakładania, aż po trudną sztukę złocenia.


A że temat sam w sobie jest piękny i intrygujący niedostępną powszechnie tajemnicą, spotkał się z zainteresowaniem przechodniów. Stał się więc powodem wielu niezwykle ciekawych spotkań i rozmów. Ziarno Bożego piękna zostało więc zasiane w niejednym sercu. Wierzymy, że wyda wspaniałe owoce, gdyż pisanie ikon jest Bożym dziełem, poddanym Jego woli i działaniu Ducha Świętego, jest opowiadaniem obrazem o Jego wielkości, dobroci i miłości. Jest powołaniem do służby na Bożą chwałę.

Barbara Smal

Fot. Agnieszka Wierzbicka i Barbara Smal

Wejdź do galerii, aby zobaczyć więcej zdjęć z tego wydarzenia