NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

czwartek, 14 września 2017

Ikona Krzyża

Ikona Krzyża, ikona współczesna

A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. (J 3,14)

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego warto bliżej przypatrzeć się Ikonie Krzyża - przedstawieniu nieco różniącemu się od wizerunków krzyża rozpowszechnionych w Kościele Zachodnim.

Cechą charakterystyczną Ikony Krzyża jest sposób ukazania Ciała Jezusa, które na ikonie pozbawione jest wyraźnych oznak cierpienia. Elementy męki (rany, krew) są tu symbolem zbawienia, a nie odtworzeniem mającej kiedyś miejsce rzeczywistości.
Krzyż ustawiony jest nad obrazem czaszki zamkniętej w grobie - to czaszka Adama, na którą z krzyża Chrystusa spływa odkupieńcza krew Zbawiciela.
Stopy Pana na Ikonie Krzyża ustawione są obok siebie, przybite do krzyża osobno.
Częstym elementem występującym na tej ikonie są też postaci Matki Bożej i św. Jana Apostoła, a w prezentowanej dzisiaj ikonie także Marii Magdaleny (nawróconej grzesznicy) i rzymskiego setnika (poganina, który wyznał wiarę w Syna Bożego). To zgromadzenie pod krzyżem tak różnych postaci wskazuje, iż Jezus Chrystus przynosi zbawienie każdemu człowiekowi.

Tekst: Basia Smal
Fot. za: liturgia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz