NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

niedziela, 4 czerwca 2017

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Ikona Zstąpienia Ducha Świętego

Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i na każdym z nich spoczął jeden. (Dz 2, 1-3)

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana też Pięćdziesiątnicą (przypadała 50 dni po żydowskim święcie Paschy, a dla chrześcijan - po święcie Zmartwychwstania Chrystusa), upamiętniona jest piękną, pełną symboli ikoną.
Zaciekawia i intryguje na niej postać starca w koronie, który wyłania się z mroku, niosąc w dłoniach tkaninę z dwunastoma zwojami. Mówi się, iż to król Dawid, który nie doczekał tego niezwykłego wydarzenia, i który jest symbolem wszystkich oczekujących Ducha Bożego, a zwoje to znak przepowiadania Ewangelii przez Dwunastu Apostołów, ukazanych w górnej części ikony, siedzących półkolem (pośród nich jest także Paweł Apostoł, w rzeczywistości nieobecny w trakcie tego zdarzenia, lecz tu jego postać oznacza pełnię Kościoła, w którego tworzeniu odegrał znaczącą rolę). Pomiędzy nimi znajduje się puste miejsce. To symbol oczekiwania na przyjście Pana - miejsce, które On zajmie.

Tekst: Basia Smal
Fot. za: cerkiew.szczecin.pl

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo piękna. Pod względem estetycznym niezwykle harmonijna, bo niemal symetryczna. I spójna kolorystycznie. Zieleń przypisywana jest Duchowi Świętemu. Czerwień to płomień miłości Bożej, żar Ducha. I blask złota jako znak Bożej obecności. Całość - zachwycająca!

   Usuń
 2. Wspaniała ikona - choć mało jeszcze wiem na jej temat. Muszę poszperać w swoich materiałach i doczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest sporo interpretacji tej ikony. Niektóre nieco się od siebie różnią, ale nie jest to niczym dziwnym przy zajmowaniu się sferą duchowości.
   Takie przedstawienie Zstąpienia Ducha Świętego jest jednym z najstarszych, nie ma na nim Matki Bożej, której postać pojawia się w późniejszych przedstawieniach.
   Ikona rzeczywiście jest wspaniała - ogromnie bogata tak w treści, jak i w formie.

   Usuń