NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

sobota, 25 lutego 2017

Msza św. w intencji twórców kultury

W dniu 18 lutego członkowie naszych warsztatów pisania ikon uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele p.w. Św. Dominika na warszawskim Służewie, której przewodniczył bp Michał Janocha.
Liturgia odprawiona została w intencji ludzi kultury.

Tego dnia przypadło liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico (ur. 1387, zm. 1455), dominikanina, którego Jan Paweł II w 1984 r. uczynił patronem artystów, twórców i historyków sztuki. Papież pisał, że obrazy Fra Angelico są "wymownym przykładem kontemplacji estetycznej, która prowadzi na wyżyny wiary".

Zwiastowanie, Fra Angelico
(Fot. za: jcd.iq.pl)

Bp. Michał Janocha powiedział, że odkrycie Boga w człowieku należy do najważniejszego zadania sztuki. Człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo.
Zaznaczył, że w szczególny sposób dostrzegali obraz Boga w człowieku i pomagali ludziom go dostrzec bł. Fra Angelico (Jan z Fiesole) i bł. Brat Albert Chmielowski. Łączył ich jeden cel, chociaż dążyli do niego innymi drogami.
Fra Angelico (Brat Anielski), nazwany tak ze względu na swój wielki dar, uświęcił się w swoim zakonie poprzez sztukę, malując obrazy tylko religijne. A Adam Chmielowski odrzucił obrazy malowane, twierdząc że najważniejszym obrazem jest obraz Boga w człowieku, szczególnie w odrzuconym i cierpiącym, czego jakby przeczuciem był jego obraz "Ecce Homo" - powiedział bp Michał Janocha.

Ecce Homo, Adam Chmielowski
(Fot. za: wikipedia.org)

Na zakończenie liturgii bp Janocha pobłogosławił dwie ikony napisane przez jedną z prowadzących nasze warsztaty pisania ikon Teodorę Bozhikovą, ukazujące tajemnicę Zwiastowania tak bliską bł. Fra Angelico.

Po Mszy św. w podziemiach kościoła odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

(Fot. za: wikipedia.org)

Tekst i wybór fot. Barbara Zarzycka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz