NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

środa, 22 lutego 2017

Inspiracje - wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej


Wystawę ikon pt. "SZUKAM O PANIE TWOJEGO OBLICZA. IKONA W DIALOGU POLSKO - UKRAIŃSKIM" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekaniej 1 można oglądać do 26 lutego br.
Warto się wybrać, bo to uczta dla oczu i ducha.
Zaraz po wejściu do sali wystaw uwagę zwracają dwie duże ikony: "Przemienienie Pańskie" Jerzego Nowosielskiego i "Wjazd Jezusa do Jerozolimy" - ikona z około XVIII wieku.
Pozostałe ikony powstały podczas ostatniego pleneru twórców polskich oraz ukraińskich.
Uczestnicy inspirację czerpali z Księgi Apokalipsy św. Jana.
Warto zaznaczyć, że plenery polskich i ukraińskich malarzy odbywają się od ośmiu lat. Każdy z plenerów (Nowica, Zamłynie, Kijów) ma trochę inny charakter i odbywa się w innym, znaczącym dla relacji polsko - ukraińskich miejscu. Twórcy wymieniają się doświadczeniami oraz poszerzają swoją wiedzę dzięki temu, że w realizacji spotkań biorą również udział historycy i krytycy sztuki, konserwatorzy i architekci z Polski i Ukrainy.
2 grudnia w uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyły Pierwsze Damy Polski i Ukrainy, Agata Kornhauser-Duda i Maryna Poroszenko. Natomiast biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, który ponadto jest historykiem sztuki, Michał Janocha tłumaczył symbolikę wybranych ikon. Wskazał, że Chrystus jest mostem łączącym te dwa bratnie narody i zachęcił, abyśmy widzieli w sobie braci ponad przepaścią historii.
Wrażenie na mnie zrobił wysoki poziom malarstwa ikonowego oraz profesjonalizm przewodniczki oprowadzającej po wystawie. Z dużym zaangażowaniem opowiadała o plenerach, interpretowała treści ikon oraz odpowiadała na pytania.
Każdą ikonę można było podziwiać, ale też zadumać się, a tym samym zbliżyć się do Boga i świętych. Celem ikony jest przecież przekazanie Bożego piękna i oddanie chwały Bogu.
Gorąco zachęcam do obejrzenia tej wystawy.

Tekst i fot. Barbara Zarzycka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz