NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

wtorek, 8 listopada 2016

Wernisaż wystawy ikon w Stalowej Woli


W sobotę 5 listopada byliśmy w Stalowej Woli w parafii Trójcy Przenajświętszej na otwarciu wystawy ikon Drogi do Piękna. Zaprosił nas tam ksiądz proboszcz Mieczysław Kucel CSMA, dobrze nam wszystkim znany z czasów, gdy pracował na Bemowie.


Wielu parafian zwiedzających wystawę było pod wrażeniem prezentowanych prac. Pytali o techniki malowania, o historię, źródła tej sztuki, jej znaczenie, o motywacje malujących. Były też pytania techniczne - o deski, rodzaje używanych farb, czas pracy itp. Pytano też o związki z prawosławiem, ale także o ceny i możliwości nabycia ikon.
Kilka razy (pod koniec Mszy św. w sobotę i w niedzielę) daliśmy świadectwo naszej wiary i opowiedzieliśmy o potrzebie pracy nad rozwojem duchowym poprzez tworzenie ikon.
Gabrysia Gorczyca mówiła o indywidualnych źródłach pisania ikon, o związkach między tym światem a światem duchowym. Mówiła też o możliwości odczuwania natchnienia i wpływie postaci malowanej na osobę tworzącą ikonę, o modlitwie do świętych przedstawianych na wizerunku.
Hania Charzyńska również mówiła o swoich początkach pisania ikon - o inspiracji ze strony ks. Mieczysława na początku jej drogi, o znaczeniu pracy nad ikoną dla spokoju ducha osoby malującej, dla jej rozwoju i dla postępu na drodze poznawania Pana Boga i świata duchowego.
Ja wspomniałem o inspiracji płynącej z ikony Matki Bożej z Jasnej Góry, która według legendy została namalowana przez św. Łukasza Ewangelistę. Wspomniałem też o wizerunkach twarzy Pana Jezusa nie uczynionych ludzką ręką, o chuście św. Weroniki, o płótnie króla Abgara i o Całunie Turyńskim, które są mistycznym prawzorem malarstwa ikonowego.
Mówiliśmy o tym, że ikony są drogą do piękna, że mogą być drogą do pokoju, drogą życia duchowego i pięknym hobby, a siła wiary jest siłą wspólnot, które powstają i rozwijają się - kto maluje ikony, modli się dwa razy.
Parafianie kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, prowadzonego przez księży michalitów, w podziemiach którego mieści się Galeria Stalowa, gdzie prezentowane są nasze ikony, odwiedzili wystawę wiele razy.
Składamy podziękowanie księdzu Mieczysławowi za zaproszenie nas, zapewnienie noclegu i wyżywienia, za pomoc w zorganizowaniu wystawy i miłą atmosferę.

Janusz Andrzej Pomykała

Fot. dzięki uprzejmości ks. Mieczysława Kucla CSMA
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz