NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

poniedziałek, 1 stycznia 2018

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Matka Boska Śnieżna (Salus Populi Romani)
(Fot. za: pl.m.wikipedia.org)

1 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Maryi jako Matki Boga (z gr. Theotokos).
Dzień ten podkreśla szczególny przywilej Maryi, jakim jest Jej Boskie macierzyństwo. Zapowiedź tego przywileju znajdujemy w Starym Testamencie, np. Rdz 3, 15 czy Mi 5, 1-2 oraz Iz 7, 14.

Sobór w Efezie w 431 r. podjął ten temat jako odpowiedź na nestorianizm (ówczesny patriarcha Konstantynopola, Nestoriusz twierdził, iż Jezus Chrystus miał dwie natury i dwie osoby: boską i ludzką, więc Maryja może być nazwana jedynie Matką Jezusa-Człowieka).
Sobór efeski odrzucił i potępił tę naukę, uznając jedną Osobę Jezusa, której własnością są dwie natury: Boska i ludzka. Maryja jest Matką Osoby Jezusa Chrystusa (w Jego ludzkiej naturze), można więc Ją określać mianem Matki Boga, Bogarodzicy.

Do liturgii Kościoła święto Bożej Rodzicielki wprowadził papież Pius XI 11 października 1931 roku na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie. Reforma liturgiczna w 1969 roku podniosła święto do rangi uroczystości, jednocześnie przenosząc je na 1 stycznia.

Prezentowana dzisiaj ikona to wizerunek zwany Salus Populi Romani (Wybawicielka Ludu Rzymskiego) lub Matka Boska Śnieżna, który to wizerunek znajduje się w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie (rozbudowanej przez papieża Sykstusa III jako wotum upamiętniające ogłoszenie przez sobór w Efezie w 431 r. dogmatu Theotokos).

Bizantyjska ikona zwraca uwagę dwoma ciekawymi szczegółami: pierścieniem na palcu Maryi i trzymaną w drugiej dłoni chusteczką. Oba symbole to oznaki wysokiej godności, jakie nosiły damy na dworze bizantyjskiego cesarza. W ten sposób podkreślone jest wyjątkowe znaczenie Maryi - Matki Boga (podobną chusteczkę w dłoni Maryi, ubranej w bogate szaty, można ujrzeć na fresku z chrześcijańskiej świątyni w Faras, prezentowanym na stałej wystawie Muzeum Narodowego w Warszawie).


Oprac. tekstu (za: brewiarz.pl): Basia Smal 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz