NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

niedziela, 5 marca 2017

Matka Boża Nieustającej Pomocy

6 marca w Warszawie w Galerii Krużganek, Dobre Miejsce (wej. A, ul Dewajtis 3, Lasek Bielański, wstęp wolny codziennie w godz. 8-20) zostanie otwarta wystawa o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Matka Boża Nieustającej Pomocy
(Fot. za: www.redemptor.pl)

Najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi jest ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 
27 czerwca 2015 r. rozpoczął się Jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Redemptoryści spełnili prośbę bł. Piusa IX i dzięki ewangelizacji rozpowszechnili ten wizerunek na całym świecie.

Pierwsze wiadomości o tej ikonie pochodzą z XV wieku. Mówią, jakoby pewien włoski kupiec wykradł ją z kościoła na Krecie. Obecnie obraz znajduje się w Rzymie w kościele św. Alfonsa Liguoriego na Via Merulana. O całej drodze, jaką ikona przebyła można przeczytać m.in. na podanych na koniec wpisu stronach.

Ogłaszając Rok Jubileuszowy O. Generał Zgromadzenia Redemptorystów powiedział: "Duchowe treści zawarte w podarowanej nam przez Opatrzność bizantyjskiej ikonie wyrażają orędzie Odkupienia, centralną treść naszego misyjnego przepowiadania i życia."

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy należy do grupy ikon zwanych Hodigitria (lub Hodegetria) - wskazująca drogę. Powszechnie przyjęło się, że Maryja wskazuje na niej Chrystusa, który sam siebie nazwał "Drogą, Prawdą i Życiem" (obecnie gest dłoni Maryi na ikonach tego typu tłumaczy się także jako gest modlitwy wstawienniczej).
Ikonę można też zaliczyć do ikon typu Matki Bożej Bolesnej.

Medytacja przed tą ikoną pozwala zbliżyć się do serc Jezusa i Maryi, nawiązać osobistą więź.

Jak każda ikona, także ta jest Chrystocentryczna, wspomina o odkupieńczej męce Jezusa (anioły trzymają jej narzędzia). Maryja patrzy nie na Dzieciątko Jezus, lecz na nas - smutnymi i proszącymi oczami.
Analizując szczegóły ikony widzimy pełne orędzie misterium zbawienia.

Materiały źródłowe:
"Matka Nieustającej Pomocy" - refleksje na temat ikony George Wadding
"Teologiczno - duchowe przesłanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy", Marek Kotyński CSsR
www.mbnp.waw.pl
www.redemptor.pl

Opracowanie: Barbara Zarzycka

2 komentarze:

 1. Szkoda, że nie mogę tam być...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za Twoją obecność u nas :) Niedługo zamieścimy relację z wystawy, więc chociaż w ten sposób będziesz mogła tam być.
   Zapraszamy i pozdrawiamy :)

   Usuń