NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

środa, 1 listopada 2017

Uroczystość Wszystkich Świętych

Deesis, Rosja, XVI lub pocz. XVII w.
(Fot. za: templegallery.com)

W radosną, piękną uroczystość Wszystkich Świętych, składając naszym Gościom, Przyjaciołom i Sympatykom życzenia owocnego, błogosławionego świętowania, prezentujemy ikonę Deesis, która przypomina nam o wstawiających się za nami do Boga tych, którzy w niebie otaczają Jego tron.

Deesis (z gr. błaganie, prośba) to znana i popularna ikona. Występuje w kilku wersjach.

Jedna z nich to tzw. duże Deesis (najczęściej spotykane w ikonostasie cerkwi) - po obu stronach postaci tronującego Chrystusa (lub Chrystusa Pantokratora - Wszechwładcy) stoją święci: Jego Matka, św. Jan Chrzciciel, święci archaniołowie Michał i Gabriel, apostołowie św. Piotr i św. Paweł oraz inni święci.

Deesis, Wiszący Kościół, Kair, V w.
(Fot. za: iconreader.wordpress.com)

Natomiast tzw. małe Deesis składa się tylko z trzech postaci: Chrystusa na środku ikony oraz Matki Bożej i Jana Chrzciciela po obu Jego bokach.

Deesis, mozaika z Hagia Sophia, Stambuł, druga poł. XIII w. (?)
(Fot. Basia Smal)

Powstają także ikony, na których widnieje jedna z postaci Deesis, np. Matka Boża, św. Jan Chrzciciel, archanioł Michał czy Gabriel. Cechą charakterystyczną takiej ikony jest sposób prezentowania widniejącej na niej postaci, która zawsze jest lekko zwrócona w jedną stronę, a jej ręce są zgięte w łokciach w geście interpretowanym jako błaganie, prośba.

Bogurodzica, Teofan Grek, XIV w.
(Fot. za: commons.wikimedia.org)

Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się za wstawiennictwem wszystkich świętych o łaskę uświęcania się każdego dnia, o nieustanną przemianę naszych serc, by były ikoną Boga.

Tekst: Basia Smal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz