Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i na każdym z nich spoczął jeden. (Dz 2, 1-3)
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana też Pięćdziesiątnicą (przypadała 50 dni po żydowskim święcie Paschy, a dla chrześcijan - po święcie Zmartwychwstania Chrystusa), upamiętniona jest piękną, pełną symboli ikoną.
Zaciekawia i intryguje na niej postać starca w koronie, który wyłania się z mroku, niosąc w dłoniach tkaninę z dwunastoma zwojami. Mówi się, iż to król Dawid, który nie doczekał tego niezwykłego wydarzenia, i który jest symbolem wszystkich oczekujących Ducha Bożego, a zwoje to znak przepowiadania Ewangelii przez Dwunastu Apostołów, ukazanych w górnej części ikony, siedzących półkolem (pośród nich jest także Paweł Apostoł, w rzeczywistości nieobecny w trakcie tego zdarzenia, lecz tu jego postać oznacza pełnię Kościoła, w którego tworzeniu odegrał znaczącą rolę). Pomiędzy nimi znajduje się puste miejsce. To symbol oczekiwania na przyjście Pana - miejsce, które On zajmie.
Tekst: Basia Smal
Tekst: Basia Smal
Fot. za: cerkiew.szczecin.pl
Piękna ikona.
OdpowiedzUsuńTak, bardzo piękna. Pod względem estetycznym niezwykle harmonijna, bo niemal symetryczna. I spójna kolorystycznie. Zieleń przypisywana jest Duchowi Świętemu. Czerwień to płomień miłości Bożej, żar Ducha. I blask złota jako znak Bożej obecności. Całość - zachwycająca!
UsuńWspaniała ikona - choć mało jeszcze wiem na jej temat. Muszę poszperać w swoich materiałach i doczytać:)
OdpowiedzUsuńJest sporo interpretacji tej ikony. Niektóre nieco się od siebie różnią, ale nie jest to niczym dziwnym przy zajmowaniu się sferą duchowości.
UsuńTakie przedstawienie Zstąpienia Ducha Świętego jest jednym z najstarszych, nie ma na nim Matki Bożej, której postać pojawia się w późniejszych przedstawieniach.
Ikona rzeczywiście jest wspaniała - ogromnie bogata tak w treści, jak i w formie.