Jednym z niewielu miejsc w Polsce, w których można oglądać bizantyńsko-ruskie freski na ścianach świątyni kościoła obrządku Zachodniego jest kaplica Trójcy Świętej lubelskiego zamku.
Malowidła zostały zamówione i ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę i wykonane ręką malarzy z Rusi z mistrzem Andrzejem na czele (prace ukończono w sierpniu 1418 r., o czym informuje napis na łuku tęczowym świątyni).
Niewielkie pomieszczenie kaplicy, należące obecnie do Muzeum Zamku Lubelskiego, zachowane jest w doskonałym stanie i zachwyca nietuzinkową urodą. Niewątpliwie jest jedną z najpiękniejszych pereł w szkatule polskiej sztuki średniowiecznej, znalezioną, a raczej odkrytą przypadkowo w roku 1899.
Tekst i fot. Basia Smal
Cieszę się gdyż w tamtym roku w 2015 byłam w Lublinie i to piękno -co tu w malutkiej "pigułce"...widziałam,podziwiałam...na "żywo".Rzeczywiście "Piękno" .....radowało oczy ,duszę i pewnie jeszcze coś....
OdpowiedzUsuńRzeczywiście freski swoją urodą zapierają dech w piersi. Wrażenie jest kolosalne! Warto zobaczyć na własne oczy.
UsuńCoś niesamowitego i pięknego. Wierzę, że dane mi będzie je zobaczyć. Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńTo piękne, niezwykłe miejsce. Bardzo warto je zobaczyć.
UsuńPozdrawiamy :)