NIE NAM, PANIE, NIE NAM, LECZ TWEMU IMIENIU DAJ CHWAŁĘ ZA TWOJĄ ŁASKAWOŚĆ I WIERNOŚĆ (Ps 115,1)

sobota, 25 lutego 2017

Msza św. w intencji twórców kultury

W dniu 18 lutego członkowie naszych warsztatów pisania ikon uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele p.w. Św. Dominika na warszawskim Służewie, której przewodniczył bp Michał Janocha.
Liturgia odprawiona została w intencji ludzi kultury.

Tego dnia przypadło liturgiczne wspomnienie bł. Fra Angelico (ur. 1387, zm. 1455), dominikanina, którego Jan Paweł II w 1984 r. uczynił patronem artystów, twórców i historyków sztuki. Papież pisał, że obrazy Fra Angelico są "wymownym przykładem kontemplacji estetycznej, która prowadzi na wyżyny wiary".

Zwiastowanie, Fra Angelico
(Fot. za: jcd.iq.pl)

Bp. Michał Janocha powiedział, że odkrycie Boga w człowieku należy do najważniejszego zadania sztuki. Człowiek został stworzony na obraz Boży i na Boże podobieństwo.
Zaznaczył, że w szczególny sposób dostrzegali obraz Boga w człowieku i pomagali ludziom go dostrzec bł. Fra Angelico (Jan z Fiesole) i bł. Brat Albert Chmielowski. Łączył ich jeden cel, chociaż dążyli do niego innymi drogami.
Fra Angelico (Brat Anielski), nazwany tak ze względu na swój wielki dar, uświęcił się w swoim zakonie poprzez sztukę, malując obrazy tylko religijne. A Adam Chmielowski odrzucił obrazy malowane, twierdząc że najważniejszym obrazem jest obraz Boga w człowieku, szczególnie w odrzuconym i cierpiącym, czego jakby przeczuciem był jego obraz "Ecce Homo" - powiedział bp Michał Janocha.

Ecce Homo, Adam Chmielowski
(Fot. za: wikipedia.org)

Na zakończenie liturgii bp Janocha pobłogosławił dwie ikony napisane przez jedną z prowadzących nasze warsztaty pisania ikon Teodorę Bozhikovą, ukazujące tajemnicę Zwiastowania tak bliską bł. Fra Angelico.

Po Mszy św. w podziemiach kościoła odbył się kameralny koncert Antoniny Krzysztoń.

(Fot. za: wikipedia.org)

Tekst i wybór fot. Barbara Zarzycka

środa, 22 lutego 2017

Inspiracje - wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej


Wystawę ikon pt. "SZUKAM O PANIE TWOJEGO OBLICZA. IKONA W DIALOGU POLSKO - UKRAIŃSKIM" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekaniej 1 można oglądać do 26 lutego br.
Warto się wybrać, bo to uczta dla oczu i ducha.
Zaraz po wejściu do sali wystaw uwagę zwracają dwie duże ikony: "Przemienienie Pańskie" Jerzego Nowosielskiego i "Wjazd Jezusa do Jerozolimy" - ikona z około XVIII wieku.
Pozostałe ikony powstały podczas ostatniego pleneru twórców polskich oraz ukraińskich.
Uczestnicy inspirację czerpali z Księgi Apokalipsy św. Jana.




Warto zaznaczyć, że plenery polskich i ukraińskich malarzy odbywają się od ośmiu lat. Każdy z plenerów (Nowica, Zamłynie, Kijów) ma trochę inny charakter i odbywa się w innym, znaczącym dla relacji polsko - ukraińskich miejscu. Twórcy wymieniają się doświadczeniami oraz poszerzają swoją wiedzę dzięki temu, że w realizacji spotkań biorą również udział historycy i krytycy sztuki, konserwatorzy i architekci z Polski i Ukrainy.




2 grudnia w uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyły Pierwsze Damy Polski i Ukrainy, Agata Kornhauser-Duda i Maryna Poroszenko. Natomiast biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, który ponadto jest historykiem sztuki, Michał Janocha tłumaczył symbolikę wybranych ikon. Wskazał, że Chrystus jest mostem łączącym te dwa bratnie narody i zachęcił, abyśmy widzieli w sobie braci ponad przepaścią historii.




Wrażenie na mnie zrobił wysoki poziom malarstwa ikonowego oraz profesjonalizm przewodniczki oprowadzającej po wystawie. Z dużym zaangażowaniem opowiadała o plenerach, interpretowała treści ikon oraz odpowiadała na pytania.




Każdą ikonę można było podziwiać, ale też zadumać się, a tym samym zbliżyć się do Boga i świętych. Celem ikony jest przecież przekazanie Bożego piękna i oddanie chwały Bogu.




Gorąco zachęcam do obejrzenia tej wystawy.

Tekst i fot. Barbara Zarzycka

Lutowa Eucharystia w intencji Drogi do Piękna

Św. Piotr Apostoł, mozaika w kościele Zbawiciela na Chorze, Stambuł
(Fot. za: www.pawlowicz.opoka.org)

22 lutego o godzinie 18 w kościele MB Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie została odprawiona Msza św. w intencji prowadzących i uczestników warsztatów pisania ikon Droga do Piękna.

Tego dnia liturgia Kościoła wspomina Święto Katedry św. Piotra Apostoła. Przy tej okazji mogliśmy usłyszeć mocne, pełne głębokiej wiary wyznanie św. Piotra, który odpowiedział Panu na Jego pytanie: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" (Mt 13,16). 
I wówczas usłyszał: "Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 13, 18).
Fundamentem życia chrześcijanina jest więc wyznanie wiary. Dopiero potem można zacząć wędrówkę drogą, którą Bóg wskaże.

Ikona nie może powstać bez wiary w zbawczą moc Mesjasza, bez oparcia się na Nim jak na skale.
Warto więc się zastanowić nad tym, kim dla mnie jest Bóg oraz co jest moją skałą, na czym buduję siebie, swoje życie.

Tekst: Basia Smal